Lupa Liikkua -Hanke:

Hankeessa halutaan innostaa lapsia liikkumaan ja tukea liikunnallisten elintapojen kehittymistä tarjoamalla laadukasta ja kohtuuhintaista liikuntaharrastusta keskustan lisäksi myös Lohjan maakunnissa ja taajamissa. Hankkeen avulla pilotoidaan kerhotoimintaa myös Lohjan taajamiin, joissa toimintaa ei vielä ole. Toimintaa järjestetään Virkkalassa, Sammatissa/Karjalohjalla sekä Oinolassa/Nummessa. Hankkeeseen kuuluvat kerhot ovat hankkeen aikana maksuttomia.

 

Hankkeen avulla halutaan helpottaa liikkumista ja harrastamista myös keskustan ulkopuolella. Kerhotoiminnan tarkoituksena on herättää intoa liikunta kohtaan, tukea motoristen perustaitojen kehitystä ja opetella ryhmässä toimimista eli luoda pohjaa ja kykyä liikkua omatoimisesti, aloittaa uusia harrastuksia ja kasvaa elinikäisiin liikunnallisiin elämäntapoihin.

 

Toteuttaja: Lohjan Pallo ry

Hankkeen toteutusaika: 12 kuukautta alkaen 1.5.2026

Rahoittaja: Leader Ykkösakseli

 

 

 

Tarkempia tietoja täytellään mahdollisimman nopeasti.

 

Lo

Toimin

kerho on hyvä paikka joko aloittaa harrastus tai jatkaa harrastamista futiskoulun jälkeen liikunnasta nauttien, pikkuhiljaa myös enemmän lajiin tutustuen. 

Leikkiminen on isossa roolissa futiskerhon toiminnassa. Lapsi näkee ja kokee maailmaa leikin kautta ja leikki on lapselle oikeus, luovuttamaton tarve ja johtava toiminto. Tiedämme, että tämä tukee lapsen kehitystä kokonaisvaltaisesti ja leikin kautta opitaan myös paremmin. Iloisemmalla toiminnalla teemme myös parempia pelaajia. Toiminnasta vastaa seuran juniorivastaava (liikunnanohjaaja YAMK - liikunnan ja urheiluvalmennuksen asiantuntija) ja ohjaajina toimii aikaisemmilta jaksoilta tuttuja huippuja ohjaajia.

Fu

Lo

To

Fu

 

Perhefutis (2-4 v) - Lupa Liikkua Hanke

Toimin

kerho 

Tapahtumat

Ilmoittaudu  :

Futiskoulu (4-7 v) - Lupa Liikkua Hanke

Toimin

kerho 

Tapahtumat

Ilmoittaudu  :

Harrastefutis (8-9 v) - Lupa Liikkua Hanke

Toimin

kerho 

Tapahtumat 

Ilmoittaudu  :